ABD-Çin Ticaret Savaşı Tırmanıyor: ABD, Çin Ürünlerine Yönelik Gümrük Vergilerini Yükseltti!

15/05/2024 01:26 - 17
ABD-Çin Ticaret Savaşı Tırmanıyor: ABD, Çin Ürünlerine Yönelik Gümrük Vergilerini Yükseltti!

ABD, Çin'den ithal edilen bazı stratejik ürünlere uyguladığı gümrük vergilerini arttırma kararı aldı. Bu hamle, Çin ile süregelen ticaret savaşını daha da alevlendirecek gibi görünüyor. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Joe Biden, Çin'i teknoloji transferi, fikri mülkiyet ve yenilik alanlarında haksız ticaret uygulamalarını sona erdirmeye teşvik etmek amacıyla, çelik ve alüminyum, yarı iletkenler, elektrikli araçlar, piller, kritik mineraller, güneş hücreleri ve diğer bazı sektörlerde gümrük vergilerini arttırdı.

Özellikle elektrikli araçlar dikkat çekici bir şekilde etkilendi; Çin'den ithal edilen elektrikli araçlara uygulanan vergi %25'ten %100'e çıkarıldı. Elektrikli araç pillerinin vergisi %7,5'ten %25'e yükseltildi. Ayrıca, 2025'e kadar Çin'den ithal edilen yarı iletkenlere uygulanan gümrük tarifesi %25'ten %50'ye çıkarılacak. Sabit mıknatıslar, doğal grafit ve diğer kritik mineraller için de vergi oranları sıfırdan %25'e yükseltilecek. Grafit, piller, güneş panelleri ve çelik üretiminde kullanılmakta. Çelik ve alüminyum ürünlerinde gümrük vergileri %7,5'tan %25'e çıkarılacak. Güneş hücreleri ithalatında ise %25 olan mevcut vergi oranı %50'ye çıkarılıyor.

ABD'nin bu adımları, zorla çalıştırma ve insan hakları ihlalleri ile ilgili endişeleri de dikkate alarak, özellikle Çin'in Sincan bölgesinden gelen güneş hücreleri ithalatını engellemeye devam ediyor. Bu politikalar, yerli üretimi destekleyerek ABD'nin üretim kapasitesini artırmayı ve üretimi yurt içine taşımayı hedefliyor. Biden hükümeti bu doğrultuda, güneş panelleri ve diğer temiz enerji teknolojilerinin yerli üretimini artırmak için Savunma Üretim Yasası'nı ve yerli yarı iletken üretimini teşvik etmek amacıyla CHIPS ve Bilim Yasasını yürürlüğe koydu.