Android, Yapay Zeka Destekli Dolandırıcılık Tespit Özelliğini Tanıttı!

15/05/2024 01:22 - 25
 Android, Yapay Zeka Destekli Dolandırıcılık Tespit Özelliğini Tanıttı!

Android'e Yapay Zeka Destekli Dolandırıcılık Tespit Özelliği Geliyor

Google, Android Kullanıcılarını Telefon Dolandırıcılığından Koruyacak Yeni Özelliği Test Ediyor

Google, Android platformuna, kullanıcıları telefon dolandırıcılığına karşı korumayı amaçlayan yeni bir özellik eklemeyi planlıyor. Bu özellik, telefon görüşmesi sırasında olası dolandırıcılık faaliyetlerini tespit ederek kullanıcıları uyaracak ve çağrıyı sonlandırmaya teşvik edecek.

Gemini Nano ile Güçlendirilen Çağrı İzleme

Yeni çağrı izleme özelliği, Gemini'nin cihaz üzerinde çalışan küçültülmüş versiyonu olan Gemini Nano tarafından desteklenecek. Bu yapay zeka destekli sistem, dolandırıcılıkla ilgili dil kalıplarını algılayarak, kullanıcıları gerçek zamanlı olarak uyaracak.

Nasıl Çalışır?

Gemini Nano, kullanıcıdan şifreler veya kart PIN'leri gibi kişisel bilgileri isteme, hediye kartları aracılığıyla ödeme yapma veya acil finansal destek talep etme gibi bankaların yapması muhtemel olmayan durumlar tespit ettiğinde devreye girecek. Bu korumalar, tamamen cihaz üzerinde gerçekleşeceği için kullanıcıların gizliliği korunmuş olacak.

Yayınlanma Tarihi ve Uyumluluk

Google, dolandırıcılık tespit özelliğinin ne zaman kullanıma sunulacağına dair net bir tarih vermedi ancak kullanıcıların bu özelliği kullanabilmek için kaydolmaları gerekecek. Özellik, şu anda yalnızca Google Pixel 8 Pro ve Samsung S24 serisi gibi seçili cihazlarda destekleniyor. Yılın ilerleyen dönemlerinde daha fazla bilgi paylaşılacak.

Küresel Etki ve İhtiyaç

Küresel Dolandırıcılıkla Mücadele İttifakı'nın raporuna göre, dünya çapında her 4 kişiden 1'i son bir yıl içinde dolandırıcılık nedeniyle para kaybetti. Bu durum, yeni dolandırıcılık tespit teknolojisine olan ihtiyacı daha da önemli kılıyor.