Google, Android Uygulamalarını Yüz İfadeleriyle Kontrol Etmeyi Mümkün Kılacak

16/05/2024 12:16 - 16
Google, Android Uygulamalarını Yüz İfadeleriyle Kontrol Etmeyi Mümkün Kılacak

Google, I/O 2024 etkinliğinde, kullanıcıların yüz ve kafa hareketleriyle bilgisayar imlecini kontrol etmesine olanak tanıyan Project Gameface teknolojisini Android'e getirdiğini duyurdu. Bu teknoloji, Android uygulamalarının yüz ifadeleriyle kontrol edilmesini sağlayacak.

Project Gameface Android’e Geliyor

Project Gameface, kullanıcıların baş ve yüz hareketleriyle bilgisayar imlecini kontrol etmelerini sağlayan bir açık kaynak teknolojisidir. Google, bu projeyi kas distrofisi ile yaşayan felçli bir oyun yayıncısı olan Lance Carr'ın hikayesinden ilham alarak geliştirdi. Şimdi bu teknoloji, Android cihazlarda kullanılabilir hale geliyor.

Erişilebilirlikte Yeni Bir Dönem

Google, I/O 2024 etkinliğinde Project Gameface’in kodunu Android geliştiricilerine açık kaynak olarak sundu. Bu sayede geliştiriciler, yüz ifadeleri ve baş hareketleriyle imleci kontrol etme özelliğini uygulamalarına entegre edebilecekler. Örneğin, kullanıcılar ağızlarını açarak imleci hareket ettirebilir veya kaşlarını kaldırarak tıklama ve sürükleme işlemlerini gerçekleştirebilir.

Teknolojinin Çalışma Prensibi

Project Gameface, cihazın kamerasını ve MediaPipe’ın Yüz İşaretçisi API'sindeki yüz ifadelerinden oluşan veritabanını kullanarak çalışıyor. Google, cihazın kamerası aracılığıyla yüz ifadelerini ve baş hareketlerini takip ederek bunları sezgisel ve kişiselleştirilmiş kontrol komutlarına dönüştürüyor. Geliştiriciler, kullanıcıların yüz ifadelerini, hareket boyutunu, imleç hızını ve daha fazlasını özelleştirerek deneyimlerini yapılandırabilecekleri uygulamalar geliştirebilirler.

Kapsayıcı ve Erişilebilir Gelecek

Project Gameface, fiziksel yeteneklere bakılmaksızın teknolojiyi tüm kullanıcılar için daha kapsayıcı ve erişilebilir hale getirmeyi amaçlıyor. Google, engelli bireylerin cihazlarını doğal hareketlerle kontrol etmelerini sağlayarak daha kapsayıcı bir dijital geleceğin kapılarını aralıyor.

Google’ın Project Gameface teknolojisi, Android uygulamalarında erişilebilirlik standartlarını yeniden tanımlıyor. Yüz ifadeleri ve baş hareketleriyle kontrol imkanı, daha fazla kullanıcıya ulaşmayı ve teknolojiyi daha da kapsayıcı hale getirmeyi hedefliyor.