Google, Wear OS Saatler İçin "Okul Zamanı" Özelliğini Tanıttı

10/05/2024 10:54 - 16
Google, Wear OS Saatler İçin "Okul Zamanı" Özelliğini Tanıttı

Wear OS İçin Yeni Ebeveyn Kontrol Özelliği

Google, Wear OS işletim sistemini güncelleyerek, ebeveynlerin çocuklarının akıllı saat kullanımlarını daha iyi yönetmelerine olanak tanıyan yeni bir özellik ekledi. Bu özellik, Apple'ın watchOS 7 ile Apple Watch'lara eklediği "Okul Zamanı" işlevine benzer nitelikte. 8 Mayıs'ta yayınlanan Google Play Hizmetleri'nin yeni sürümü (v24.18) ile Wear OS saatlere bu yeni özellik getirildi.

Okul Zamanı Özelliği Ne İşe Yarar?

Google'ın "Okul Zamanı" özelliği, ebeveynlere çocuklarının okul saatleri boyunca akıllı saatlerini nasıl kullanabileceklerini kontrol etme imkanı sunuyor. Bu özellikle ebeveynler, çocuklarının kullanabileceği uygulamaları sınırlayabilir ve saatleri sessize alabilir. Ayrıca, belirli zaman aralıklarında 'rahatsız etmeyin' modunu otomatik olarak etkinleştirebilirler.

Apple Watch ile Karşılaştırma

Apple Watch'taki benzer özellik, ebeveynlere uygulama kullanımını kısıtlama ve belirli saatlerde rahatsız etmeyin modunu etkinleştirme olanağı tanıyor. Özellik, öğle yemeği saatleri veya acil durumlar gibi durumlar için geçici olarak devre dışı bırakılabiliyor. Wear OS'teki yeni "Okul Zamanı" özelliğinin de bu işlevselliği sunup sunmadığı henüz tam olarak açıklanmamış olsa da, Google'ın açıklaması benzer bir işlevsellik öngörüyor.

Hangi Saatler Destekleyecek?

Şu anda, bu yeni özelliğin tüm Wear OS akıllı saatlerde desteklenip desteklenmeyeceği veya yalnızca daha yeni modellerle sınırlı olup olmayacağı bilinmiyor. Google'ın ilerleyen dönemlerde bu konuda daha fazla bilgi vermesi bekleniyor.

Google'ın Wear OS platformuna eklediği "Okul Zamanı" özelliği, ebeveynlerin çocuklarının teknoloji kullanımlarını daha etkin bir şekilde yönetmelerine yardımcı olacak. Bu özellik, aynı zamanda Google'ın kullanıcı ihtiyaçlarına duyarlı geliştirmeler yapmaya devam ettiğini gösteriyor.